Elna America RSRJH121M1GE12300T
Part No.:
RSRJH121M1GE12300T
Manufacturer:
Elna America
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
ALUM ELECT CAP
Shipping
RSRJH121M1GE12300T Information
Manufacturer:
Elna America
Package/Case:
Series:
RJH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.66Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
341.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
170 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)