Stackpole Electronics Inc RSMF12JT560R
Part No.:
RSMF12JT560R
Description:
RES 560 OHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
RSMF12JT560R Information
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)