Stackpole Electronics Inc RSF2JA1K10
Part No.:
RSF2JA1K10
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1.1K OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
RSF2JA1K10 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RSF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
1.1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 235°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)