Stackpole Electronics Inc RNV14FAL430K
Part No.:
RNV14FAL430K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 430K OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
RNV14FAL430K Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNV
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
430 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)