Stackpole Electronics Inc RNMF14FTD16K2
Part No.:
RNMF14FTD16K2
Description:
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
RNMF14FTD16K2 Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
16.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)