Stackpole Electronics Inc RNF18FAD102K
Part No.:
RNF18FAD102K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 102K OHM 1% 1/8W AXIAL
Shipping
RNF18FAD102K Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
102 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)