Stackpole Electronics Inc RNF12FAD6K81
Part No.:
RNF12FAD6K81
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 6.81K OHM 1% 1/2W AXIAL
Shipping
RNF12FAD6K81 Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
6.81 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)