Vishay Dale RN55D1473FRE6
Part No.:
RN55D1473FRE6
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL
Shipping
RN55D1473FRE6 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
147 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)