Stackpole Electronics Inc RMCF1206FT1R20
Part No.:
RMCF1206FT1R20
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES 1.2 OHM 1% 1/4W 1206
Shipping
RMCF1206FT1R20 Information
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
1.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)