Elna America RFS-25V4R7ME3#5
Part No.:
RFS-25V4R7ME3#5
Manufacturer:
Elna America
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
RFS-25V4R7ME3#5 Information
Manufacturer:
Elna America
Package/Case:
Series:
RFS, SILMIC II
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
  • RFS-25V4R7ME3#5
  • RFS-25V4R7ME3#5 PDF
  • RFS-25V4R7ME3#5 Datasheet
  • RFS-25V4R7ME3#5 Specifications
  • RFS-25V4R7ME3#5 Images
  • Elna America RFS-25V4R7ME3#5
  • Buy RFS-25V4R7ME3#5
  • RFS-25V4R7ME3#5 Price
  • RFS-25V4R7ME3#5 Distributor
  • RFS-25V4R7ME3#5 Supplier
  • RFS-25V4R7ME3#5 Wholesale
  • Include Parts
  • Popular Search
The following parts include "RFS-25V4R7ME3#5" in Silicon Labs RFS-25V4R7ME3#5.