KYOCERA AVX REA0611220M035B
Part No.:
REA0611220M035B
Description:
CAP ALUM 35V POLAR
Shipping
REA0611220M035B Information
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
78 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
124.8 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)