Vishay Dale RCWL1206R510JNEA
Part No.:
RCWL1206R510JNEA
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES 0.51 OHM 5% 1/4W 1206
Shipping
RCWL1206R510JNEA Information
Series:
RCWL
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
510 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)