Vishay Dale RCWL0805R270JMEA
Part No.:
RCWL0805R270JMEA
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 0.27 OHM 5% 1/8W 0805
Shipping
RCWL0805R270JMEA Information
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
270 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)