Vishay Dale RCWH0805R392FKEA
Part No.:
RCWH0805R392FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 0.392 OHM 1% 1/3W 0805
Shipping
RCWH0805R392FKEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCWH
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
392 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)