Vishay Dale RCWE2010R510FKEA
Part No.:
RCWE2010R510FKEA
Package:
2010 (5025 Metric)
Description:
RES 0.51 OHM 1% 1W 2010
Shipping
RCWE2010R510FKEA Information
Series:
RCWE
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Resistance:
510 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
2010
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)