Vishay Dale RCS1206240RFKEA
Part No.:
RCS1206240RFKEA
Description:
RCS1206 100 240R 1% ET1 E3
Shipping
RCS1206240RFKEA Information
Resistance:
240 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)