Vishay Dale RCS08054K02FKEA
Part No.:
RCS08054K02FKEA
Description:
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/2W 0805
Shipping
RCS08054K02FKEA Information
Resistance:
4.02 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)