Vishay Dale RCS0805100KJNEA
Part No.:
RCS0805100KJNEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 0805
Shipping
RCS0805100KJNEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCS e3
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)