Vishay Dale RCS0603270RJNEA
Part No.:
RCS0603270RJNEA
Description:
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 0603
Shipping
RCS0603270RJNEA Information
Resistance:
270 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)