Vishay Dale RCS04021K80JNED
Part No.:
RCS04021K80JNED
Description:
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/5W 0402
Shipping
RCS04021K80JNED Information
Resistance:
1.8 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)