Vishay Dale RCP2512W10R0GEB
Part No.:
RCP2512W10R0GEB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RES SMD 10 OHM 2% 3.5W 2512
Shipping
RCP2512W10R0GEB Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCP
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
3.5W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)