Vishay Dale RCP1206B10R0GEA
Part No.:
RCP1206B10R0GEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES SMD 10 OHM 2% 2.4W 1206
Shipping
RCP1206B10R0GEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCP
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
2.4W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)