Vishay Dale RCP0603B430RJEA
Part No.:
RCP0603B430RJEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES SMD 430 OHM 5% 1.5W 0603
Shipping
RCP0603B430RJEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCP
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
430 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)