Vishay Dale RCP0603B1K20GEA
Part No.:
RCP0603B1K20GEA
Description:
RES SMD 1.2K OHM 2% 1.5W 0603
Shipping
RCP0603B1K20GEA Information
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
1.5W
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)