Vishay Dale RCP0505W100RGEB
Part No.:
RCP0505W100RGEB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0505 (1412 Metric)
Description:
RES SMD 100 OHM 2% 1.4W 0505
Shipping
RCP0505W100RGEB Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCP
Package/Case:
0505 (1412 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
1.4W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0505
Size / Dimension:
0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)