Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RCM01-02 |
| Manufacturer | Littelfuse/Western Automation |
| Series | - |
| Package/Case | Module, Single Pass Through |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| For Measuring | DC |
| Sensor Type | Current Sensor |
| Current - Sensing | 6mA |
| Number of Channels | 1 |
| Output | - |
| Sensitivity | - |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Linearity | - |
| Accuracy | - |
| Voltage - Supply | 10.8V ~ 13.2V |
| Response Time | - |
| Current - Supply (Max) | 14.5mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "RCM01-02" in Silicon Labs RCM01-02.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.