Vishay Dale RCL12184R70JNEK
Part No.:
RCL12184R70JNEK
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description:
RES SMD 4.7 OHM 1W 1812 WIDE
Shipping
RCL12184R70JNEK Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCL
Package/Case:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
4.7 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1218
Size / Dimension:
0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)