Vishay Dale RCL06122R20JNEA
Part No.:
RCL06122R20JNEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Description:
RES 2.2 OHM 5% 1W 1206 WIDE
Shipping
RCL06122R20JNEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCL
Package/Case:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0612
Size / Dimension:
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)