Vishay Dale RCG080510K0JNEA
Part No.:
RCG080510K0JNEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 10K OHM 5% 1/8W 0805
Shipping
RCG080510K0JNEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCG e3
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)