Vishay Dale RCA12181K00FKEKHP
Part No.:
RCA12181K00FKEKHP
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1218 (3246 Metric)
Description:
RES 1K OHM 1% 1.5W 1218
Shipping
RCA12181K00FKEKHP Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCA-HP
Package/Case:
1218 (3246 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1218
Size / Dimension:
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)