Vishay Dale RCA06121R00FKEALS
Part No.:
RCA06121R00FKEALS
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Description:
RES SMD 1 OHM 1/2W 1206 WIDE
Shipping
RCA06121R00FKEALS Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RCA-LS
Package/Case:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)