Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RAZC-173XTAN |
| Manufacturer | Raztec Sensors |
| Series | RAZC |
| Package/Case | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| For Measuring | AC/DC |
| Sensor Type | Hall Effect, Open Loop |
| Current - Sensing | 17A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Analog Voltage |
| Sensitivity | 99mV/A |
| Frequency | 100kHz |
| Linearity | 1% |
| Accuracy | - |
| Voltage - Supply | 5V |
| Response Time | 3µs |
| Current - Supply (Max) | 15mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Polarization | Bidirectional |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "RAZC-173XTAN" in Silicon Labs RAZC-173XTAN.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.