Surge RA-330M1CBK-0511S
Part No.:
RA-330M1CBK-0511S
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
RA-330M1CBK-0511S Information
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
64 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
121.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)