Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PTMOJ476BT070 |
| Manufacturer | Cal-Chip Electronics, Inc. |
| Series | PT |
| Package/Case | 1411 (3528 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | - |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
The following parts include "PTMOJ476BT070" in Silicon Labs PTMOJ476BT070.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.