Sullins Connector Solutions PREC016SFAN-RC
Part No.:
PREC016SFAN-RC
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Shipping
PREC016SFAN-RC Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
16
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.537" (13.63mm)
Insulation Height:
0.098" (2.50mm)
Current Rating (Amps):
3A per Contact