Sullins Connector Solutions PREC016SBAN-M71RC
Part No.:
PREC016SBAN-M71RC
Description:
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Shipping
PREC016SBAN-M71RC Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
16
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.098" (2.50mm)
Current Rating (Amps):
3A per Contact