Diodes Incorporated PR2007G-T
Part No.:
PR2007G-T
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO15
Shipping
PR2007G-T Information
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
35pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C