Diodes Incorporated PR2004G-T
Part No.:
PR2004G-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 400V 2A DO15
Shipping
PR2004G-T Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
35pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C