Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PR03000203900JAC00
Part No.:
PR03000203900JAC00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 390 OHM 5% 3W AXIAL
Shipping
PR03000203900JAC00 Information
Manufacturer:
Series:
PR03
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
390 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)