Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PR01000101100JR500
Part No.:
PR01000101100JR500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 110 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
PR01000101100JR500 Information
Manufacturer:
Series:
PR01
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
110 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)