YAGEO PNP5WVJT-73-10R
Part No.:
PNP5WVJT-73-10R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Shipping
PNP5WVJT-73-10R Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
PNPV
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)