YAGEO PNP1WVJR-52-0R15
Part No.:
PNP1WVJR-52-0R15
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 0.15 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
PNP1WVJR-52-0R15 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
PNPV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
150 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-40°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.169" Dia x 0.394" L (4.30mm x 10.00mm)