Nexperia USA Inc. PMEG2010EPAS-QX
Part No.:
PMEG2010EPAS-QX
Package:
3-UDFN Exposed Pad
Description:
PMEG2010EPAS-Q/SOT1061/HUSON3
Shipping
PMEG2010EPAS-QX Information
Package/Case:
3-UDFN Exposed Pad
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
375 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.9 mA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
175pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DFN2020D-3
Operating Temperature - Junction:
150°C