PIXLITE-DIL-PLFE.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PIXLITE-DIL-PLFE |
| Manufacturer | Flexipanel |
| Series | Pixie™ |
| Package/Case | 24-DIP Module |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | 802.15.4 |
| Protocol | Zigbee® |
| Modulation | DSSS, O-QPSK |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 250kbps |
| Power - Output | 0dBm |
| Sensitivity | - |
| Serial Interfaces | SPI, UART |
| Antenna Type | Integrated, Trace |
| Utilized IC / Part | MG2470B |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 2.1V ~ 3.6V |
| Current - Receiving | 25mA |
| Current - Transmitting | 25mA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "PIXLITE-DIL-PLFE" in Silicon Labs PIXLITE-DIL-PLFE.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.