PG28006A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PG28006A |
| Manufacturer | Pacific Goal |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Display Type | TFT - Color |
| Display Mode | Transmissive |
| Touchscreen | - |
| Diagonal Screen Size | 2.8" (71.12mm) |
| Viewing Area | 95.04mm W x 53.86mm H |
| Backlight | LED - White |
| Dot Pixels | 240 x 320 |
| Interface | SPI |
| Controller Type | ST7789V |
| Graphics Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Background Color | - |
The following parts include "PG28006A" in Silicon Labs PG28006A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.