Sullins Connector Solutions PEC14SAAN
Part No.:
PEC14SAAN
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Shipping
PEC14SAAN Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
14
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.450" (11.43mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A