Sullins Connector Solutions PEC12SAAN
Part No.:
PEC12SAAN
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Shipping
PEC12SAAN Information
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
12
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.450" (11.43mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A