Diodes Incorporated PD3R1600-7
Part No.:
PD3R1600-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
PowerDI™ 323
Description:
DIODE GP 600V 1A POWERDI323
Shipping
PD3R1600-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
PowerDI™ 323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
530 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C