PCF85063TP/1Z.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | PCF85063TP/1Z |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Type | Clock/Calendar |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output |
| Memory Size | - |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Voltage - Supply | 0.9V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | - |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.6µA @ 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 8-HWSON (2x3) |
The following parts include "PCF85063TP/1Z" in Silicon Labs PCF85063TP/1Z.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.