Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PAC100009100FA1000
Part No.:
PAC100009100FA1000
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 910 OHM 1W 1% AXIAL
Shipping
PAC100009100FA1000 Information
Manufacturer:
Series:
PAC
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
910 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)